PRINT    TIP EN VEN  
 

Et mærke kan vi alle forholde os til

Sigurd Barrett er pianist, entertainer og tv-vært. Han har lavet over 250 tv-programmer, bl.a. ”Sigurds Bjørnetime”, ”Hit med Sangen” og ”Sigurd & Symfoniorkestret”. Sigurd Barrett er ét af DR tv’s stærkeste ”brands” indenfor kvalitets-underholdning for børn, og både hans tv-programmer og cd-udgivelser har vundet en lang række priser. Privat er han far til fem børn i alderen 0-11 år.

 ”Jeg mener, at vores børn skal have det bedste! Det gælder både kunst, kultur, oplevelser, kærlighed, mad, tid, nærvær – ja, alt hvad vi byder dem. Der er ingen grund til at gå på kompromis med det, vi byder vores børn, for de er fremtidens verdensborgere. Vi står i en tidsalder med mange udfordringer, både globalt og lokalt.

Ingen kan overskue de miljømæssige eller helbredsmæssige konsekvenser af vores livsstil i dag, og derfor er det utrolig vigtigt, at vi ikke fylder vores børn med tilsætningsstoffer, kemiske forbindelser og parfumerede stoffer. Derfor støtter jeg til fulde kampagnen ”På mærkerne for dig og din baby”, for ingen af os kan overskue at sætte os ind i industriens indholds-jungle – men et mærke kan vi alle forholde os til. Og hvis man vælger mærket – ja, så må man stole på, at man giver sit barn det bedste!”

Yderligere oplysninger: Susan Alsing
Senest opdateret: 10. december 2007