|
Som forbruger er der meget at forholde sig til! Hverdagen stiller store krav om, at vi forholder os....til finanskriser, regnvejr, hvad tøj ungerne skal have på, ukrudt i haven, indeklima, arbejdsklima, terrorisme, bileftersyn, aftensmaden, ferien næste sommer, livet, døden, hinanden OG de fleste af os forsøger ligeledes at navigere rundt blandt alle de anprisende mærkningsordninger (hvor der alene indenfor miljø og sundhed - foruden de to officielle mærker Blomsten og Svanen - findes ca. 50 andre vel at mærke seriøse mærker).
Og så er der mange forskellige typer anprisninger. Ved du fx hvornår virksomheden selv deklarerer jf. lovgivningen, hvornår de kontrolleres af 3. part, og hvilke der er private labels, og ikke kontrolleres af nogen – eller hvad der er fup eller green-washing?
Så er der de forskellige faresymboler, risikosætninger og sikkerhedssætninger, der står nederst, bagerst og med småt på produkterne. Ej at forglemme de vist 369 stoffer med E-numre – hvordan er det lige med dem – nogle er farlige andre ikke, men de har alle et E forrest!
Og EU stemmer i næste uge en forordning på plads, der dækker det nye Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals (GHS) – eller på dansk: det nye globalt harmoniserede system for klassificering og mærkning af kemikalier.
Det er storartet. For der er kemikalier i alt fra vækkeuret til shampooen, cremen, mobiltelefonen, computeren, tv’et, osv. I produkter vi ikke vil - eller kan - undvære, sådan som verden er skruet sammen i dag. I nogle tilfælde skal vi forholde os til at bruge mindre eller vælge alternative kemi-frie produkter, men det er grundlæggende godt, at vi med GHS, som i øvrigt kommer til at hedde CLaP, får vi et system, der globalt vil betyde en væsentlig forbedret sikkerhed for mennesker og miljø.
I EU og specifikt Danmark vil det være stort set status-quo (fordi vi i forvejen er blandt klassens dygtige) – dog vil de danske forbrugere skulle vænne sig til en række nye måde at klassificere produkterne på, og nye symboler for hvad der er lidt og meget farligt.
”Forleden spurgte en avissælger mig i telefonen om, hvordan jeg holder mig opdateret? Jeg svarede, at jeg i øjeblikket virkelig forsøgte at undgå det!”
| Det virker ikke alt sammen helt gennemtænkt, da det fx betyder at håndopvaskemiddel kommer i samme kategori som toiletrens, hvor sidstnævnte tidligere var i en ”farligere” klasse end opvaskemidlet. Spørgsmålet er om folk bliver bange for at komme i direkte kontakt med opvaskemidlet…eller bliver skødesløse med toiletrensen!
Miljøstyrelsen planlægger en større informationskampagne til næste år – og der vil naturligvis også komme information på produkterne og fra de producerende virksomheder alt som de ny symboler og sikkerhedsregler træder i kraft, hvilket vil ske over de næste 5-7 år!
I samme periode bliver det altafgørende for systemets succes og frem for alt vores sikkerhed, hvorvidt det lykkes Miljøstyrelsen og virksomhederne at kommunikere budskabet ud til os forbrugere på en relevant, troværdig, forståelig vis. For hvis ikke vi får indtryk af, at det er så vigtigt, så det giver mening at ændre adfærd – risikerer vi en stigning i ulykker i vores daglige brug af og omgang med kemikalier.
Det er som i den Fagre voksne verden…..der er hele tiden nye til tider uforståelige ting, vi skal forholde os til – om vi vil det eller ej. Forleden spurgte en avissælger mig i telefonen om, hvordan jeg holder mig opdateret? Jeg svarede, at jeg i øjeblikket virkelig forsøgte at undgå det! Mit svar var muligvis mest for at undgå ham – og han synes da heller ikke, det var morsomt!
Men det er jo det, der sker, når vi har svært ved at kapere al den information, der dagligt rettes mod os fra snart sagt alle verdenshjørner. Vi stresser og får dårlig samvittighed, hvis vi ikke gør det ”rigtige” – for der er ingen der er lige glad – med sig selv, sine børn eller omverdenen.
|
|
|
|
Senest opdateret:
20. april 2009
|
|
|
|