Kemikalierne er på Miljøstyrelsens liste over uønskede stoffer, og der findes uskadelige alternativer.
Greenpeace har målt for seks forskellige typer kemikalier: Phthalater, alkylphenolethoxylater, organotin, bly, cadmium og formaldehyd.
- Som forbruger er det nærmest umuligt at vide, om et stykke tøj med tryk er skadeligt. Hvis man vil beskytte sig selv og sine børn, er det bedste, man kan gøre, at købe tøj med miljømærket Blomsten. Så er man helt sikker på, at man ikke får problemer med de seks skadelige kemikalier, siger projektleder Mogens Stibolt, Miljømærkning Danmark.
Blomsten er EU’s miljømærke, og det findes bl.a. på tøj, vaskemidler og rengøringsprodukter.
Blomsten har krav til alle seks kemikalier, som Greenpeace har undersøgt:
- Phthalater: Phthalater er ikke tilladt, da plastisolbaseriet (PVC) trykning ikke er tilladt med Blomsten.
- Alkylphenolethoxylater: Alkylphenolethoxylater er ikke tilladt med Blomsten.
- Organotin: Organotin bruges bl.a. i PVC-tryk, som ikke er tilladt med Blomsten. Derudover kan det bruges som konservering ved f.eks. langvarig transport eller opbevaring af tekstiler. Denne anvendelse er heller ikke tilladt med Blomsten.
- Bly: Da PVC-tryk ikke er tilladt, er blyforbindelser i den forbindelse ikke tilladt. Derudover findes bly som urenheder i både farver og i pigmenter til tryk. For både pigmenter og farver er der en grænseværdi på 100 ppm (parts per million).
- Cadmium: Cadmium kan ligesom bly både komme fra PVC-tryk og som urenheder i farver/pigmenter. PVC er ikke tilladt med Blomsten og grænseværdien i farver er 20 ppm, og i pigmenter er den 50 ppm.
- Formaldehyd: 30 ppm er den højst tilladte mængde af formaldehyd i tekstiler, som er i direkte kontakt med huden.
Det betyder, at seks af de 16 tekstiler, som Greenpeace testede for formaldehyd, ikke kan leve op til Blomstens krav. Det gælder også for det tekstil, som blev indkøbt i Danmark.