Webinar: Bliv klædt på til en bæredygtig fremtid - for både miljø og virksomhed
Miljømærkning Danmark og NBE inviterer til spændende webinar for nordjyske virksomheder om, hvordan nordjyske virksomheder bruger Svanemærket og EU-Blomsten til at skabe værdi for virksomheden.

Hør, hvordan nordjyske virksomheder har brugt Danmarks to officielle miljømærker til at skabe værdi for forretningsudvikling, produktudvikling, salg, branding og markedsføring. Miljømærkning Danmark holder i samarbejde med NBE (Netværk for Bæredygtig Erhvervsudvikling NordDanmark) et spændende webinar om overstående emner basereret på konkrete virksomhedscases.
Webinar program – den 10. juni 2020
- Kl. 08:30 Velkomst v/ NBE (Netværk for Bæredygtig Erhvervsudvikling NordDanmark)
- Kl. 08:35 Intro til Miljømærkning Danmark og de officielle miljømærker – Svanemærket og EU-Blomsten v./ Ingrid Elmedal, Seniorkonsulent, Miljømærkning Danmark
- Kl. 08:50 Sådan skaber miljømærkerne værdi i virksomhedens forretningsudvikling, produktudvikling, salg, branding og markedsføring v./ Ingrid Elmedal, Seniorkonsulent, Miljømærkning Danmark
- Kl. 09:05 Case: Gabriel Holding A/S - v/ Kurt Nedergaard, Director of CSR & Quality
- Miljømærkerne som strategisk værktøj til salg til B2B og indirekte til B2G markedet og som åbning til nye eksportmarkeder. Hør også om miljømærkerne som værktøj til at arbejde med FN´'s verdensmål, cirkulær økonomi og klimaindsats.
- Kl. 09:25 Spørgsmål
- Kl. 09:30 Case: Scandi Byg A/S – v./ Thomas Raunsbæk, Adm. Direktør
Hvorfor blive miljømærket? Hvordan man kan bruge en miljømærkning strategisk til at positionere sig i markedet og skabe ny forretning?
- Kl. 09:50 Sådan kommer du i gang med miljømærkerne v./ Ingrid Elmedal, Seniorkonsulent, Miljømærkning Danmark
- Kl. 10:00 Spørgsmål og afrunding
- Kl. 10:10 Tak for i dag
Praktiske oplysninger
Dato: 10. juni 2020
Tidspunkt: kl. 08:30 – 10:10
Sted: TEAMS (online)
Format: Webinar (Teams)
Pris: Gratis (Kræver medlemskab af NBE eller placering i Region Nordjylland – OBS 10 gæstebilletter fra Miljømærkning Danmark*)
Tilmeld dig her
*Webinaret er et tilbud til medlemmer af NBE – der er dog et begrænset antal gæstebilletter til ikke-medlemmer.