Nyhedsarkiv

Kommunalt fokus på verdensmål og miljømærker
tirsdag 17-12-2019

Kommunalt fokus på verdensmål og miljømærker

I Danmark arbejder flere kommuner med at understøtte indsatsen for at nå FN’s verdensmål. Én af disse kommuner er Hjørring – og her spiller indkøb af mere bæredygtige produkter og serviceydelser en central rolle i indsatsen. Derfor bruger kommunen Svanemærket og EU-Blomsten i flere af deres indkøb og udbud samt i deres markedsdialog med leverandører.

Læs mere
Seminar Horsens_298x177
mandag 09-12-2019

Klædt på til en bæredygtig fremtid

Svanemærket og EU-Blomsten er stærke redskaber til at fremme cirkulær økonomi og bidrage til FN’s verdensmål – både for producenter, leverandører og for indkøbere. Derfor forventes interessen for mærkerne også at stige yderligere i fremtiden. Det var nogle af de pointer, der blev slået fast på Miljømærkning Danmarks kundeseminar ”Klædt på til en bæredygtig fremtid”.

Læs mere
FUMAC har fået certificeret møbler med EU-Blomsten
fredag 22-11-2019

FUMAC har fået certificeret møbler med EU-Blomsten

Den vestjyske møbelproducent FUMAC har netop fået certificeret en række af deres kontormøbler med EU-Blomsten. FUMAC er dermed den første danske virksomhed, der tilbyder skriveborde og udtræksskabe med det officielle europæiske miljømærke.

Læs mere